Właśnie dzisiaj (1.03) mija 30 lat od rozpoczęcia działalności Straży Miejskiej w Jeleniej Górze.
Z tej okazji w Sali Rajców odbyła się uroczysta odprawa z Prezydentem Miasta Panem Jerzym Łużniakiem. Zachowując reżim sanitarny liczba osób została ograniczona do minimum.
W odprawie uczestniczyli, sprawiając niespodziankę, Pani Poseł na Sejm Zofia Czernow i Pan Marcin Zawiła założyciele Straży Miejskiej w Jeleniej Górze. Były podziękowania i krótkie anegdotki związane z powołaniem straży.
Na uroczystości z rąk Prezydenta Miasta Jeleniej Góry awans do stopnia młodszego strażnika otrzymał kolega Bartłomiej Bodnar.
Wręczyliśmy pamiątkowe zegary, a na zakończenie odprawy był urodzinowy torcik.
I jeszcze odrobina historii.
Zgodnie z Zarządzeniem z dnia 22 stycznia 1991 roku ówczesnego Prezydenta Miasta Jeleniej Góry Marcina Zawiły dzień 1 marca 1991 roku, jest dniem w którym rozpoczęła dzielność umundurowana Straż Miejska.
Straż Miejska jest więc samorządową umundurowana formacją pełniącą służebną rolę wobec społeczności lokalnej. Jest jednostką administracji lokalnej posiadającą status instytucji samorządowej.
Od dnia 1 stycznia 1998 roku straże miejskie działają w oparciu o wprowadzoną Ustawę o strażach gminnych z dnia 29 sierpnia 1997 roku. Strażą kieruje komendant, a jego bezpośrednim przełożonym jest prezydent miasta.
Początkowo zatrudnionych było 2 strażników, a pierwsza siedziba mieściła się w budynku Urzędu Miasta przy ul. Ptasiej. Pojazd jakim dysponowali strażnicy był motorower.
W latach od 1994 do grudnia 2009 roku Straż Miejska przenosi się i działa w budynku przy ulicy Pijarska 31 oficyna i zatrudnia 14 strażników. Zły stan techniczny budynku był powodem kolejnej przeprowadzki i tak od stycznia 2010 roku nową siedzibą Straży Miejskiej staje się wyremontowany budynek przy ulicy Armii Krajowej 19 (budynek po „paszportówce”). W budynku tym mieści się również Wydział Zarządzania Kryzysowego Urzędu Miasta Jeleniej Góry.
Na przełomie 30 lat Straż Miejska rozwija się i przybywa strażników oraz pojazdów. W latach 1997 – 2010 zatrudnionych było 50 strażników. Obecnie w straży pracuje 37 strażników, jest 6 pojazdów służbowych, 8 rowerów i 1 dron.
W nowej siedzibie znajduje się również monitoring miejski, który obsługuje 170 kamer rozlokowanych na głównych traktach miasta, parkach, placach zabaw i miejscach wzmożonego ruchu pieszego oraz samochodowego.
Praca Straży Miejskiej to nie tylko działania wynikające bezpośrednio z ustawy i przepisy prawa miejscowego, ale to też liczne działania prewencyjne prowadzone na rzecz mieszkańców miasta. Akcja „Zostań z nami świętym Mikołajem” prowadzona jest nieprzerwanie od 2000 roku. Ta szlachetna akcja wspierana jest przez liczne instytucje, banki, firmy i sieci handlowe z terenu miasta Jeleniej Góry, a ufundowane paczki trafiały do uczniów szkół, w tym szkół specjalnych oraz wychowanków domów dziecka.
Straż Miejska była organizatorem „Olimpiady maluch” skierowanej do dzieci z przedszkoli działających na terenie miasta, ale też powiatu.
Na przestrzeni tych trzydziestu lat prowadzone były i są kontynuowane działania prewencyjne skierowane do dzieci i młodzieży szkolonej, a najważniejsze z nich to „Bezpieczna droga do szkoły”, „Bezpieczne ferie”, „Bezpieczne wakacje” czy ‘Edukacja dla bezpieczeństwa”
Organizujemy i bierzemy udział w licznych festynach i imprezach, gdzie spotykamy się z dziećmi i młodzieżą, gdzie w formie zabawy przekazywana jest wiedza z zakresu udzielania pierwszej pomocy, zachowania się podczas wystąpienia zagrożeń oraz bezpiecznego wypoczynku podczas spędzania czasu wolnego.
Organizowane przez straż miejską miasteczko ruchu drogowego cieszy się od wielu lat dużym zainteresowaniem na wielu imprezach organizowanych w Jeleniej Górze.
Straż Miejska wypracowała i ściśle współpracuje z Policją, Strażą Pożarna, Strażą Graniczną oraz Pogotowiem Ratunkowym. To współpraca, która zwiększa atrakcyjność i możliwość przekazywania wiedzy zarówno teoretycznej jak i praktycznej.
Od 2018 roku straż miejska zostaje wyposażona w skrócony numer alarmowy 986, który umożliwia mieszkańcom Jeleniej Góry szybkie połączenie się z dyżurnym. Na nowo powstałej stronie internetowej można dokonać zgłoszenia za pomocą wiadomości e-mail oraz przejrzeć ciekawe i nietypowe wiadomości z podjętych działań.